Jak souvisí restaurace, prodej a motivace?

0
820
Handsome bartender is creating cocktails in bar. He is holding two shakers. The man is pouring beverage from it into three glasses. He is standing and smiling

Nedávno jsem se pozastavil nad jednou situací. Chodíme s kamarády hrávat fotbal a po fotbale jdeme posedět a důsledně, s červenou tužkou, rozebrat průběh zápasu.

Naproti je restaurace, kde mají tankové pivo a slušně vaří. Do nedávna jsme si museli dělat rezervaci předem, abychom se tam vešli.

Před pár měsíci se změnil majitel a ten vyměnil stávající personál. Dosadil si tam své lidi, kterým věří, což není nic divného.

Od té doby si rezervaci dělat nemusíme, je tam poloprázdno.

Prakticky se nic nezměnilo. Stále mají tankové pivo, stále slušně vaří, interiér je stejný!

Změnila se “jen” obsluha.

Místo vtipného číšníka, je tam kakabus. Když dopijete, tak si musíte znovu objednávat a tváří se, že ho obtěžuje atd.

Na tomto příkladu je jasně vidět, jak jsou důležití lidé, se kterými spolupracujete.

Investujete spousty peněz do moderních technologií a někdy se může stát, že veškerou Vaší snahu mohou zmařit špatně naladění lidé.

Barmani, nebo číšníci často mluví o tom, že nejsou obchodníci, ale to se pletou. Na jejich chování a schopnosti nabídnout a prodat závisí velikost vašich tržeb. Jsou to oni, kdo denně nosí svou kůži na trh a jejich práce není vůbec jednoduchá. Už jen těch kilometrů, co musejí denně naběhat a k tomu se ještě tvářit mile a usmívat se. Do toho se tu a tam objeví prudící zákazník a dokáže totálně zkazit náladu. Slýchávám, že číšník by měl být samo motivující, protože jen na něm záleží, jaký dostane tip. Ano – to je částečně pravda, ale když máte za den několik prudičů, kteří vám zkazí náladu, tak je velmi těžké se opět nahodit do usměvavého modu a s nadšením obsluhovat.

Číšníci jsou prodejci a každý prodejce potřebuje motivovat a to nejen penězi. Je hranice, kdy si člověk začne říkat, že už toho má dost a že ho to prostě už nebaví a za ty peníze to nestojí. Když se k tomu ještě připojí napjatá atmosféra v práci, jako jsou rozepře mezi kuchyní a servisem a do toho náladový šéf, tak máte zaděláno na to, aby vám ti schopní odešli jinam. Je to jako začarovaný kruh. Obsluha je neochotná k zákazníkům a za to šéf péruje servis, ti si vylévají zlost na kuchyni a tak tady máme začarovaný kruh, který vede k demotivaci všech zúčastněných.

Jak z téhle demotivační šlamastiky ven?

Mluvte se svými lidmi o tom, jak se jim vede a jakou měli směnu. Zeptejte se jich, jak to šlo a co zákazníci, jací byli. Nyní si asi vyslechnete, jak to bylo na houby a jak byli protivní. Vyslechněte je a nechte je povídat. Proč? Protože člověk má tendenci mluvit o tom, co se nepovedlo a co ho trápí. Toho jste si už určitě všimnuli sami. Když se někomu z vašich známých přihodí něco nemilého, tak o tom mluví. Je to v podstatě normální – lidé se z toho chtějí vypovídat a sundat to břemeno. Takže je nechte mluvit a dejte jim pocítit, že jim rozumíte. Potom nasměřujte jejich pozornost na to, co se podařilo a vyvolejte u nich souhlas, že zítra je další den a je potřeba znovu zabrat. Tím získáte to, že na vás vyklopí všechny křivdy a nezdary a oni tak získají znovu chuť do života, která je pro vás klíčově důležitá. Prakticky vás to nestojí žádné peníze, jen ochotu a čas to dělat.

Další tip, jak motivovat své lidi, je bavit se o tom co se podařilo a nezapomenout pochválit ty, co se o to zasloužili. Pochvala a uznání potěší i největšího tvrďáka. Sice z toho navenek nebude skákat radostí metr dvacet, ale uvnitř ho to zahřeje a samozřejmě motivuje. Jednou jsme u jednoho z mých bývalých šéfu zaznamenal výrok, že když se něco podaří, tak je to přece normální. Od toho tam ti zaměstnanci přece jsou, aby dělali dobře svoji práci, tak proč je za to ještě chválit? Vždyť za to mají svoji mzdu. To je jistě pravda, ale pochvala před nastoupenou jednotkou vás opět nic nestojí a je silně motivační!!!

Richard Ferfecki

Máte záujem o konzultaci co se týče prodeje?

Napište nám email na info@locaheroes.com

 

 

Sdílejte

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ